top of page

Rajdo - Wycieczki organizowane przez PTK Kraj ( Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej )

 

Jak co roku Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej organizuje cykl rajdowy pt. "Z pociągu już nie zobaczysz..." po nie czynnych liniach kolejowych , brałem udział min. który odbył się  09 GRUDNIA  2012 IV Rajdzie Samochodowym, po raz pierwszy pod nową nazwą  "Z pociągu już nie zobaczysz..." / rejon linii Sulechów - Wolsztyn na odcinku do Kargowej i wielu rajdach organizowanych przez Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej jest to bardzo fajna inicjatywa spędzenia wolnego czasu gdzie można poznać bardzo ciekawe osoby poznałem min Pana Jana Cieślaka - Adwokata z Żary i wiele ciekawych osób brałem udział min w rajdzie, który odbył się 6.04.2014  I Rajd Samochodowy  "Z pociągu już nie zobaczysz..." / Wycieczka po liniach kolejowych Pojezierza Sławskiego - rejon linii Głogów - Sława, połączona ze zwiedzaniem zabytków Głogowa (w tym specjalnie dla nas udostępnione kazamaty i wieża ratusza) u mnie zakończyło to się na mnieście Głogów. Ciekawe co w tym roku zorganizuje Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej  bo nie ma jeszcze planów na ten rok nowy czyli 2015 czekamy z niecierpliwością na plan rajdów. Oraz byłem inicjatorem jednego z rajdów który odbył się 14 KWIETNIA 2013  I Rajd Samochodowy  "Z pociągu już nie zobaczysz..." / rejon linii Lubsko - Jasień, w tym stanowisko archeologiczne  w Wicinie  .  Każdy rajd jest opatrzony bardzo dużą ilością zdjęć . 

 

Uczestnicy zwiedzili

- zabytki Lubska (wieża pachołków, fara , ratusz, zamek)
- węzeł kolejowy Lubsko
- stanowisko archeologiczne Wicina ("lubuski Biskupin")
- zabytki Jasienia, miasteczka Eweliny Flinty  (m. in. najmniejszy w Polsce krzyż pokutny)
- zabytki  Bieniowa

Atrakcją wyprawy był spacer po grodzisku w Wicinie i opowieści archeologów, którzy odkopywali tutaj zabytki Scytów i Łużyczan oraz zabytki pozostałe po najstarszej linii kolejowej w województwie, słynnej "berlince" .

Podczas wyprawy ogłoszono konkurs dla uczestnicy na najciekawsze opowieści o tajemnicach terenu wycieczki: o świętej lipie Germanów, o produkcji cygar i o kinie "Radość".

Natomiast organizatorzy zrewanżowali sie już podczas wyprawy, przedstawiając kontrowersyjnę wersję pochodzenia plemienia Lubuszan, jako potomków towarzyszącego Scytom  oddziału Amazonek i zniewolonych przez nie mężczyzn z grodu Wicina

Podróże Małe i Duże - Endriu Adventure © 2015

bottom of page